برق رایگان و کاهش هزینه برق با پنل های خورشیدی

برق رایگان با پنل خورشیدی

پنل خورشیدی یکی از ابزارهای تولید پاک برق در جهان است که امروزه در اکثر کشورهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وظیفه این وسیله تولید برق است و این کار را بدون آلوده کردن هوا انجام می‌دهد.
انرژی نور خورشید یک انرژی تجدید‌پذیر است و همیشه و هر روز در دسترس بشر قرار دارد و می‌توان به راحتی آن را تبدیل به برق کرد.

در کشورهای پیشرفته، پنل‌های خورشیدی در مزرعه‌های خورشیدی، سقف منازل، حیاط خانه و حتی ماهواره‌های فضایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا اولا تولید‌کننده انرژی پاک هستد، ثانیا برق رایگان برای شما تولید می‌کنند بدون اینکه نیاز باشد به شبکه برق وصل شوند.

انواع پنل خورشیدی

پنل‌های خورشیدی غالبا بر دو نوع مونو کریستالی و پلی کریستالی ساخته می‌شوند. کریستال‌های سیلیکون، سلول‌های پنل‌ها را تشکیل می‌دهند و تابش نور آفتاب به آن‌ها برق تولید می‌کند.
پنل‌های مونو کریستالی بازدهی بیشتری دارند زیرا از سیلیکون خالص تشکیل شده‌اند.
پنل مونو کریستالی فوتووات با توان 255 وات ساخت کشور فرانسه را در تصویر مشاهده می کنید.

ابعاد این پنل 1685 در 993 در 40 میلی‌متر است. روی آن با یک شیشه ضد انعکاس به ضخامت 3.2 میلی‌متر پوشیده شده است و از پشت آن دو عدد کابل به طول 110 سانتی‌متر و ضخامت 4 میلی‌متر مربع بیرون آمده‌اند که دارای کانکتور MC4 در سر خود هستند که این نوع کانکتور در میان پنل‌ها رایج است.

قاب آلومینیومی به شکل نبشی دور تا دور پنل بسته شده است تا اولا نقش نگهدارنده پنل و محکم کننده آن را داشته باشد، ثانیا بتوان توسط آن پنل را به پایه‌های مخصوص نصب نمود.
روی قاب سوراخ‌هایی تعبیه شده است که بتوان پنل را رو به خورشید بر روی پایه مخصوص پیچ نمود.
نام دیگر این دستگاه، ماژول فتو ولتائیک است و وظیفه آن تبدیل انرژی نور خورشید به ولتاژ مستقیم است.
دستگاهی به نام اینورتر خورشیدی وظیفه تبدیل برق پنل به برق مورد استفاده در منازل را دارد.

پس از وصل اینورتر به پنل خورشیدی، خروجی اینورتر را به برق منزل خود وصل می‌کنید و شاهد خواهید کرد که برق خورشیدی به شبکه برق منزل تزریق شده که می‌تواند به مصرف برق شما کمک کرده و پول برق کمتری به اداره برق بپردازید.

نوع دیگر از پنل خورشیدی

نوع دیگری از سیستم خورشیدی وجود دارد که نام آن off-grid است.
در این سیستم شما می توانید بدون اینکه به شبکه برق وصل باشید، در طول روز که آفتاب می‌تابد از برق خورشیدی استفاده کرده و اضافی انرژی را در باتری ذخیره کنید. بنابراین در شب که انرژی خورشیدی ندارید، برای روشن کردن وسایل الکتریکی خود از انرژی باتری استفاده خواهید کرد.

بنابراین می‌توانید بدون دادن پول برق، یک سیستم مستقل داشته باشید که یخپال، کولر، لامپ و بقیه وسایل الکتریکی خود را با انرژی خورشیدی روشن کنید.
این سیستم برای خانه‌ها یا ویلاهایی که کنتور برق ندارند و یا دور از شبکه برق هستند بسیار مناسب است.

گاهی اوقات انتقال شبکه برق به یک خانه خیلی گران‌تر از نصب یک سیستم خورشیدی تمام می‌شود و مقرون به صرفه است که از سیستم خورشیدی استفاده کنید، زیرا علاوه بر ندادن هزینه برق، بدون اینکه سوخت فسیلی مصرف شود یا هوا آلوده شود، انرژی پاک تولید خواهید کرد.
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:
loading...

موضوعات مشابه