انواع سیستم های خورشیدی و مزایا ، معایب و کاربرد این سیستم

تفاوت سلول خورشیدی با صفحه خورشیدی

از نظر عملکرد تفاوتی ندارند. از کنار هم قرار دادن تعدادی سلول خورشیدی (PV Cell) یک ماژول خورشیدی (PV Module) ساخته می‌شود.

از قرار دادن چند ماژول خورشیدی (PV Module) در کنار هم یک صفحه خورشیدی (PV Panel) ساخته می‌شود که عموماً در مصارف بزرگ ردیف‌های زیادی از صفحه خورشیدی (PV Panel) در کنار هم قرار می‌گیرند و یک سری خورشیدی (PV Array) تشکیل می‌دهند.

مزایای صفحات فتوولتائیک نواری

صفحات فتوولتائیک نواری (Thin Film) بسیار سبک و باریک بوده و به همین علت از انعطاف‌پذیری بالایی در کاربردهای متفاوت برخوردار هستند.

از نظر تکنولوژیکی جدیدترین نوع صفحات بوده و البته به دلیل نوع نیمه هادی‌های مصرفی در آن‌ها از بازده (راندمان) کمتری نسبت به صفحات کریستالی برخوردار هستند.

انواع سیستم‌های خورشیدی (Solar Panel)

سیستم‌های خورشیدی (Photovoltaic) بر اساس نحوه استفاده به دو دسته متصل به شبکه (On Grid) و مستقل از شبکه (Off Grid) تقسیم‌بندی می‌شوند.
 1. کاربرد دسته اول (On Grid) بیشتر در مناطق شهری و نزدیک به شبکه برق استفاده می‌شود. از مزایای آن کاهش مصرف برق بوده و می‌تواند نیاز به انرژی را تا حد قابل قبولی در ساعات روز برآورده کند.
 2. دسته دوم (Off Grid) بیشتر در مناطق دور از شهر یا دور از شبکه برق کاربرد داشته و به طور کاملاً مستقل در طول شبانه روز وظیفه تأمین برق را بر عهده دارد.

مزایا و معایب


مزایا
 • عدم نیاز به شبکه سراسری.
 • عدم نیاز به سوخت.
 • سازگاری با محیط زیست، محیط زیست را آلوده نمی‌کند.
 • آلودگی صوتی ندارد.
 • برای تولید برق نیاز به آب ندارد.
معایب
 • هزینه سرمایه‌گذاری اولیه بالا است.
 • وابستگی به تغییرات تابش خورشید در طی روز و ماه‌های مختلف.

انواع کاربرد صفحات خورشیدی

 • سیستم‌های مستقل از شبکه سراسری برق
 • سیستم‌های متصل به شبکه سراسری برق
 • سیستم‌های هیبرید.

سیستم‌های مستقل، متصل و هیبرید

سیستم‌های مستقل: به سیستم‌هایی گفته می‌شود که انرژی مورد نیاز به طور کامل از طریق پنل‌های خورشیدی تأمین می‌گردد و نیازی به شبکه سراسری برق یا منبع تغذیه دیگری نمی‌باشد.
سیستم‌های متصل به شبکه سراسری: به سیستم‌هایی گفته می‌شود که انرژی الکتریکی حاصل از پنل‌های خورشیدی مستقیماً به شبکه سراسری برق تزریق می‌گردد.

در واقع در این نوع سیستم ضمن تزریق انرژی الکتریکی به شبکه سراسری برق از مزایای شبکه برق نیز استفاده می‌گردد.

سیستم‌های هیبرید: به سیستم‌هایی گفته می‌شود که از چند منبع تغذیه برای تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز استفاده می‌گردد و سیستم فتوولتائیک یکی از منابع تغذیه اصلی می‌باشد.

از جمله منابع تأمین کننده انرژی دیگری که در این مجموعه استفاده می‌گردند شبکه سراسری برق، 《دیزل ژنراتور》، 《توربینهای بادی》و … می‌باشند. (در این مدل، بر اساس موقعیت و نیاز بار استفاده از هر یک از منابع تغذیه مذکور، اولویت بندی و کنترل می‌گردند).

مقایسه سیستمهای مستقل، متصل و هیبرید با یکدیگر

در سیستمهای مستقل تنها منبع تأمین کننده انرژی سیستم فتوولتائیک است.

در سیستمهای متصل ضمن بهره جویی از مزایای شبکه سراسری برق از سیستمهای P.V نیز جهت کمک به شبکه سراسری و جلوگیری از افت ولتاژ استفاده می‌گردد

در سیستمهای هیبرید منابع تأمین کننده انرژی چندگانه و در صورت قطع هر کدام از منبع دیگر استفاده می‌گردد. در این مدل احتمال قطع برق به حداقل می‌رسد.
1024px-Photovoltaik_adlershof.jpg
 
loading...

موضوعات مشابه