دریافت کد بورسی از طریق اینترنت برای مشتریان حقیقی و حقوقی

کد سهامداری - کد بورسی

کلیه اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی که برای اولین بار اقدام به خرید و فروش سهام می نمایند می بایست جهت اخذ کد سهامداری اقدام نمایند. از آنجایی که با معرفی کد ملی ، کد سهامداری همه سهامداران تغییر یافته است برخی سهامداران که از تاریخ تغییر این کد های سهامداری معامله ای انجام نداده اند ممکن است داری دو کد سهامداری باشند که از این دو تنها یک کد معتبر خواهد بود و سهامدار قادر به انجام معامله با هیچ یک از این دو کد نمی باشد. برای حل این مشکل سهامدار باید با مراجعه به شعب کارگزاری یا شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه نسبت به حل این مشکل اقدام نمایند. البته این فرایند با مراجعه حضوری سهامدار به شرکت سپرده گذاری مرکزی سریعتر انجام می پذیرد.
code-boursi.jpg

اخذ کد برای مشتریان حقیقی ایرانی

اشخاص حقیقی كه برای اولين بار اقدام به خرید و فروش سهام مي نمایند، با مراجعه به كارگزاري ها با ارائه اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی بدون دریافت هیچ وجهی كد سهامداری دریافت می كنند. (مدت زمان اخذ كد سهامداري حداقل 48 ساعت مي باشد) اگر به هر دلیلي مشخصات سهامدار در تطبیق با مشخصات موجود در ثبت احوال همخواني نداشته باشد، كارگزار مربوطه تقاضاي خرید و تصویر شناسنامه و کارت ملی را جهت دریافت كد به شركت "سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه" ارسال مي كند. پس از طي مراحل لازم كد ايجاد و جهت معامله فعال می شود.( این فرایند حدود 10 روز طول می کشد) اگر مشخصات شناسنامه ای سهامدار در ارتباط با ثبت احوال تایید نشود، سهامدار باید حضوري به ثبت احوال مراجعه كند.

اخذ کد برای مشتریان حقوقی ایرانی

اشخاص حقوقی كه برای اولين بار اقدام به معامله در بورس اوراق بهادار می نمایند، با مراجعه به كارگزاری ها از طریق درخواست کتبی در سربرگ شرکت، درخواست صدور كد مي نمایند. كارگزاري مربوطه پس از اخذ مدارک شخص حقوقي شامل تصویر روزنامه رسمی آخرین تغییرات و اعلامیه ثبت شرکت و تصویر اساسنامه شركت را جهت دریافت كد سهامداری به شركت "سپرده گذاري مركزي اوراق بهادار و تسویه وجوه" ارسال می كند که در صورت تایید کد سهامداری ايجاد می گردد و به اطلاع كارگزار مربوطه می رسد.

اخذ کد سبدگردانی

اگر سهامداران مایل به ايجاد سبد سهام نزد یكی از كارگزاری ها باشند، كارگزار مربوطه ضمن ارسال یك نسخه از قرارداد به سازمان بورس اوراق بهادار درخواست تخصیص كد سبدگردان می نماید. كد سبدگردان پس از بررسی در واحد انتقالات و اصلاحات شركت "سپرده گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه" در "سامانه رایانه ای معاملات بورس اوراق بهادار" ايجاد میشود و سهام مربوطه (در صورت وجود) به آن انتقال می یابد.

اخذ کد برای مشتریان حقیقی و حقوقی خارجی

تخصیص کد سهامداری برای سرمایه گذاران خارجی نیز بعد از بررسی های حقوقی در شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه صورت می گیرد .
 
loading...