درمان ریزش مو و تجربه افرادی که استفاده کردند

راهکار جلوگیری از ریزش مو

طاسی سر یا آلوپسی واژه ای عمومی برای ریزش مو در نواحی مختلف بدن می باشد که دلایل مختلفی چون اختلالات هورمونی، کم خونی، عوارض دارویی، بیماری های خود ایمنی و... می باشد.

طاسی به وضعیت اطلاق می گردد که در موهای نواحی مختلف بدن به خصوص موهای سر ریزش می کند. کچلی سر نوعی از ریزش موی منطقه ای می باشد که به دنبال عفونت های قارچی پوست و مو بروز می کند.

توضیحاتی درمورد انواع ریزش مو

آلوپسی انواع گوناگونی دارد و می توان آن را به مواردی از جمله طاسی با الگوی مردانه، طاسی منطقه ای، طاسی کامل و آلوپسی یونیورسالیس تقسیم بندی نمود. هر کدام از این طاسی ها به عناوین دیگری نیز نامیده می شوند که در زیر به تفکیک به آن اشاره شده و هرکدام تعریف می گردد.

طاسی با الگوی مردانه آلوپسی آندروژنیک، آلوپسی آندروژنتیک، و آلوپسی آندروژنتیکا البته به این الگوی ریزش مو طاسی وابسته به هورمون های مردانه نیز اطلاق می گردد چرا که این ریزش در اثر پاسخ ایمنی بدن به ترشح هورمون های مردانه یا آندروژن ها می باشد.در واقع این وضعیت در مردانی شایع است که زمینه ارثی دارند.

طاسی زنانه یا آلوپسی آندروژنیک زنانه تحت اثرنوعی آندروژن غده فوق کلیه (آدرنال) که دهیدرواپی آندروسترون سولفات (DHEAS) می باشد بروز می کند. تیپ ریزش مو در زنان با تیپ ریزش مو در مردان متفاوت می باشد. زنان به هیچ وجه مشابه مردان کچل یا طاس نمی گردند.
photo_2018-04-21_15-32-14.jpg

طاسی منطقه ای آلوپسی آره آتا به دنبال عارضه هایی مانند التهاب تیروئید، کم خونی، ضعف سیستم ایمنی، دیابت و...بروز می کند.این نوع طاسی شامل از دست دادن مو در بعضی از قسمت های بدن می باشد. بهبودی این بیماران یا به خودی خود یا با کمک داروهایی مانند محلول موضعی ماینوکسیدیل، استفاده از کورتون به صورت موضعی یا تزریقی و... صورت می گیرد، طاسی کامل آلوپسی توتالیس به ریزش کامل موی سر اطلاق می گردد.

آلوپسی یونیوررسالیس که به آن ریزش مو درتمام قسمت های بدن می گویند به این نوع ریزش ریزش سراسری نیز اطلاق می گردد. که در واقع موی تمامی قسمت های بدن در اتفاقی نادر از دست می رود.

درمان آلوپسی

روش درمان ریزش مو به دو دسته ی درمان های خط اول و درمان های خط دوم طبقه بندی می گردد.

درمان ریزش مو نوع اول

_در مواردی که طاسی سکه ای در یک یا چند ناحیه کوچک از سر اتفاق می افتد تزریق داخل ضایعه‌ای کورتیکواستروئید (Intralesional Coticostroides) تجویز می گردد.

_Topical Immunotherapy: در این روش درمانی سیستم ایمنی لنفوسیت های Tاطراف فولیکول های مو را کاهش می یابد. در این روش درمانی آندروژنی به نام Dinitrochlorobenzene (DNCB) تجویز می گردد که به دلیل سرطان زایی دیگر کاربرد ندارد. ماده دیگر Squaric acid dibuthyl ester (SADBE) می باشد که این ترکیب نیز به دلیل وجود پایداری کم استفاده نمی گردد یا کم تر استفاده می شود. و اما ترکیب دیگر که مضرات دو ماده قبلی را نداردDiphencyprone که امروزه بیشتر استفاده می گردد.

درمان ریزش مو نوع دوم

_ Topical Corticostroides: این روش درمانی ارزان و ساده با تجویز کورتیکوستروئیدهای قوی همراه است.این روش در درمان طاسی های سکه ای به عنوان درمان اصلی و در طاسی های آراتا توتال که با دیفن سیپرون تحت درمان است به عنوان درمان مکمل استفاده می شود.
photo_2018-04-21_15-32-49.jpg

_Psoralen plus Ultraviolet: در این روش که نور درمانی نام دارد در طاسی هایی که کل موهای بدن را درگیر می سازد موثر می باشد. در این روش امکان بازگشت ریزش مو در صورت قطع روش درمانی وجود دارد.

_Topical irritants: در این روش از تحریک کننده های موضعی دیترانول و رتینوئیک اسید استفاده می گردد البته اثر بخشی این روش نیز پایین می باشد.

_Topical Minoxidil: دارای اثرات درمانی ضعیفی می باشد و در واقع به عنوان درمان مکمل استفاده می گردد.

پنهان کردن ریزش مو

پنهان کردن ریزش موی سر به وسیله استفاده از کلاه گیس ها میسر می باشد این کلاه گیس ها انواع مصنوعی و طبیعی داشته و دارای رنگ ها و مدل های مختلف می باشند.
نظر و تجربه افرادی که از محلول ریزش مو استفاده کرده اند نیز برای شما مهیا کرده ایم تا بخوانید تا بیشتر آشنا شوید.
 
loading...

موضوعات مشابه