انواع دوربین مدار بسته CCTV به همراه قیمت دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته ( CCTV)


دوربین مدار بسته
که به‌عنوان نظارت تصویری شناخته شده است، استفاده از دوربین‌های تصویری برای انتقال سیگنال به یک مکان خاص، در مجموعه محدودی از نمایشگرها است. و از پخش تلویزیونی که در آن سیگنال به‌صورت آشکار انتقال نمی‌یابد متفاوت است اگرچه ممکن است انتقال نقطه به نقطه، نقطه‌ای به نقاط دیگر یا اتصال باسیم یا بی‌سیم شبکه‌ای باشد. با این وجود تقریبا تمام دوربین‌های ویدیویی با این تعریف سازگار هستند، این اصطلاح اغلب برای اماکنی که نیاز به نظارت دارند همچون بانک‌ها، فروشگاه‌ها و دیگر مناطقی که امنیت در آن‌ها حائز اهمیت می‌باشد، ممکن است استفاده شود. باوجودی‌که تلفن تصویری به‌ندرت « CCTV» نامیده می‌شود، یک استثنا استفاده از ویدیو در آموزش از راه دور می‌باشد، که در آن‌جا ابزار مهمی به‌شمار می‌آید.
نظارت بر عموم با استفاده از دوربین مدار بسته در بسیاری از نقاط جهان مرسوم است. در سال‌های اخیر استفاده از دوربین‌های فیلم‌برداری بر روی بدن به‌عنوان فرم جدید نظارت، اغلب در اجرای قانون، با دوربین‌های واقع در مقر پلیس معرفی شده است. نظارت تصویری بحث‌های مهمی را درباره توازن استفاده از آنها حفظ حریم خصوصی افراد و حتی وقتی در اماکن عمومی هستند بوجودآورده‌است.
در کارخانه‌های صنعتی، تجهیزات CCTV ممکن است برای مشاهده بخش‌هایی از یک فرایند از اتاق کنترل مرکزی مورد استفاده قرارگیرد. مثلا زمانی که محیط بیرون برای حضور انسان مناسب‌نیست. سیستم‌های دوربین مدار بسته ممکن است به‌طور مداوم یا تنها به‌منظور نظارت بر رویدادی خاص عمل‌کنند. فرم پیشرفته‌تر دوربین مداربسته با استفاده از ضبط کننده‌‌های ویدیویی دیجیتال، موارد ضبط شده را برای سال‌ها با تنوع کیفیت و عملکرد و همچنین ویژگی‌های اضافی همچون تشخیص حرکت و هشدار‌های ایمیلی فراهم‌می‌کند. اخیرا، دوربین‌های IP غیرمتمرکز، برخی مجهز شده با سنسورهای مگاپیکسلی از ضبط مستقیم به دستگاه‌های ذخیره‌سازی متصل به شبکه یا فلش داخلی برای عملکرد کاملا مستقل پشتیبانی‌می‌کنند.
در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۵۰ میلیون دوربین نظارت در سراسر جهان وجود‌دارد.حدود ۶۵ درصد این دوربین‌ها در قاره آسیا نصب شده‌اند. رشد دوربین مداربسته در سال‌های اخیر کاهش یافته است.

در اینجا دوربین مدار بسته تغییر مسیر داده است. برای کانال چینی، تلویزیون مرکزی چین را ببینید. برای استفاده‌های دیگر CCTV را تماشا کنید.(ابهام‌زدایی)
pict-doorbin-madar-bbaste-1.jpg


دوربین‌های مداربسته در گوشه‌ای از یک ساختمان
pict-doorbin-madar-bbaste-2.JPG


دوربین‌های مداربسته گنبدی‌شکل
pict-doorbin-madar-bbaste-3.jpg

دوربین مداربسته گنبدی‌شکل در ایستگاه راه‌آهن

تاریخچه دوربین مدار بسته
اولین سیستم دوربین مداربسته توسط Siemens AG در تست پایه هفتم Peenemünde، آلمان نازی در سال ۱۹۴۲ برای مشاهده موشک‌های V-2 نصب شده‌بود. مهندس ناظر Walter Bruch آلمانی، مسئول طراحی و نصب سیستم در این زمینه بود.
در ایالت متحده، اولین سیستم تلویزیون تجاری مداربسته در سال ۱۹۴۹ در دسترس قرار گرفت، که Vericon نامیده شد. اطلاعات کمی درباره Vericon موجود است به‌جز این‌که برای تبلیغش نیازی به اجازه دولت نیست.
نظارت دوربین مدار بسته در ایستگاه کنترل مرکزی پلیس، مونیخ آلمان در سال ۱۹۷۳.
pict-doorbin-madar-bbaste-4.jpg

مقر معمولی کنترل دوربین مداربسته، Alkmaar، هلند در سال ۲۰۰۷
pict-doorbin-madar-bbaste-5.jpg


تکنولوژی دوربین مدار بسته
اولین سیستم نظارت تصویری شامل نظارت دائمی بود زیرا هیچ راهی برای ضبط و ذخیره اطلاعات وجود نداشت. ایجاد و توسعه رسانه‌های دو نواره فیلم‌های نظارت را ممکن ساخت. این سیستم‌ها نوار مغناطیسی را به‌صورت دستی عوض می‌کنند، که فرایندی زمان‌گیر،گران و غیرقابل اعتماد بود، و اپراتور باید از طریق ضبط نوار را به‌صورت دستی از روی قرقره به روی یک رول ورودی خالی می‌کشید. باتوجه با این کاستی‌ها نظارت تصویری گسترده نبود. تکنولوژی VCR در دهه ۱۹۷۰ در دسترس قرارگرفت و ضبط و پاک‌سازی اطلاعات آسان‌تر و استفاده از نظارت تصویری شایع‌تر گردید.
در طول دهه ۱۹۹۰، تسهیم (فشرده‌سازی) دیجیتالی شکل گرفت، امکان ضبط هم‌زمان توسط چند ‌دوربین را فراهم کرد و همچنین با سپری شدن زمان فقط حرکت ضبط می‌شد. این عامل باعث صرفه‌جویی در زمان و پول و درنتیجه افزایش استفاده از دوربین مداربسته شد.
اخیرا تکنولوژی دوربین مداربسته با تغییر به‌سوی محصولات و سیستم‌های مبتنی بر اینترنت و سایر پیشرفت‌های تکنولوژیکی ترقی کرده‌است.

میز در یکی از اتاق‌های کنترل منطقه‌ای پلیس ملی هلند در سال ۲۰۱۷
pict-doorbin-madar-bbaste-6.jpg

دیوار نظارت اتاق کنترل دوربین مداربسته برای ۱۷۶ دوربین در خیابان باز در سال ۲۰۱۷
pict-doorbin-madar-bbaste-7.jpgکاربرد دوربین مدار بسته
در سپتامبر ۱۹۶۸، Olean نیویورک اولین شهر در ایالت متحده بود که دوربین‌های ویدیویی را در کنار خیابان اصلی تجاری خود در تلاش برای مبارزه با جنایت قرار داد. دیگری در سال ۱۹۷۳ در میدان تایمز نیویورک بود. وزارت پلیس شهر نیویورک، NYPD، آن دوربین را برای جلوگیری از جرم و جنایت در این منطقه نصب کرد. بااین‌وجود، در طول دهه ۱۹۸۰، نظارت تصویری در سراسر کشور گسترش یافت و به‌طور ویژه عموم مردم را مورد هدف قرار داد. در مقایسه با افزایش تعداد مراکز پلیس، این روش به‌عنوان راهی ارزانتر برای جلوگیری از جرم و جنایت شناخته شد. برخی از شرکت‌ها به‌خصوص آن‌هایی که مستعد دزدی بودند، شروع به استفاده از نظارت تصویری کردند. از اواسط دهه ۱۹۹۰، مراکز پلیس در کل کشور تعداد زیادی از دوربین‌ها را در فضاهای عمومی همچون پروژه‌های مسکونی، مدارس و پارک‌های عمومی نصب‌کردند. بعدها دوربین‌های مداربسته در بانک‌ها و فروشگاه‌ها با ضبط صحنه‌هایی از جرم و جنایت، موجب جلوگیرب عمل سرقت توسط دزدان شدند. در سال ۱۹۹۸، سه هزار دوربین مداربسته در شهر نیویورک مورد استفاده قرار گرفت. در پژوهشی توسط Nieto در سال ۲۰۰۸، مشخص کرد که بسیاری از شرکت‌های تجاری در ایالات متحده با استفاده از فناوری نظارت تصویری برای محافظت از محصولات و تشویق محیط کار ایمن و محیط‌های مصرفی، سرمایه‌گذاری‌های سنگینی کرده‌اند. در نظرسنجی گسترده‌ای از شرکت‌های مختلف مشخص شد که ۷۵ درصد از آن‌ها، از نظارت دوربین‌های مداربسته استفاده می‌کنند. در بخش خصوصی تکنولوژی نظارت دوربین‌های مداربسته در طیف گسترده‌ای از موسسات مانند صنعت، تولید، خرده‌فروشی، مالی، بیمه، بانکداری، حمل‌ونقل، توزیع برق، ارتباطات، مراقبت‌های بهداشتی، هتل‌ها و متل‌ها به‌کار برده می‌شود.
آزمایشات در انگلستان در دهه ۱۹۷۰، شامل دوربین‌های مداربسته در فضای باز در Bournemouth در سال ۱۹۸۵، منجر به چند برنامه آزمایشی بزرگ‌تر بعد از آن دهه شد. اولین استفاده توسط دولت محلی در King's Lynn, Norfolk, در سال ۱۹۸۷ صورت‌گرفت که در گزارشی از سوی دولت تحت عنوان «دوربین مداربسته: در جستجوی شما» توسط دفترخانه در سال ۱۹۹۴ منتشر شد و راه را برای افزایش نصب تعداد سیستم‌های دوربین‌های مداربسته هموار کرد. امروزه سیستم‌ها بیشتر شهر‌ها و مراکزشان، و بسیاری از ایستگاه‌ها، محل پارک اتومبیل‌ها و املاک را تحت‌پوشش قرار می‌دهند.

موارد استفاده دوربین مدار بسته

جلوگیری از جرم و جنایت
01-Bulger_cctv.jpg

در سال ۱۹۹۳ دوربین مداربسته در مرکز خرید تصویر کودک دوساله‌ای به‌نام James Bulger که توسط قاتلانش هدایت شده بود را ضبط کرد. این سیستم تلویزیونی با پهنای باند کم دارای فرکانس تصویری پایینی بود.‌
02-IFacility-cctv-warning-sign.jpg

تابلو هشدار مبنی‌براینکه محوطه توسط دوربین‌های مداربسته کنترل می‌شود.
در سال ۲۰۰۹ بررسی سیستماتیک توسط محققان دانشگاه شمال شرقی و دانشگاه کمبریج، از تکنیک‌های متاآنالیز به‌منظور یکپارچه کردن اثرات متوسط دوربین‌های مداربسته درمورد جرم و جنایت در چهل و یک تحقیق مختلف استفاده شد.
۱. دوربین مداربسته منجر به کاهش چشمگیری در جرم و جنایت به میزان ۱۶ درصد شد.
۲. بزرگترین اثرات دوربین‌های مداربسته در مناطق پارک اتومبیل‌ها یافت شده است که به میزان ۵۱ درصد جرایم را کاهش دادند.
۳. طرح دوربین‌های مداربسته در دیگر نقاط عمومی اثرات کوچک و غیرآماری قابل توجهی بر جرایم داشته‌اند: کاهش ۷ درصدی در شهر‌ها ومراکزشان و کاهش ۲۳ درصدی در محیط‌های حمل‌ونقل عمومی.
۴. براساس طبقه‌بندی کشوری، سیستم‌ها در انگلیس اکثریت کاهش را به خود اختصاص داد؛ کاهش در دیگر مناطق ناچیز بود.
مطالعاتی که در متاآنالیز صورت گرفته، از طرح‌های ارزیابی شبه‌تجربی استفاده می‌کند که شامل اقدامات قبل و بعد از جرم در مناطق آزمایشی و کنترل است. بااین‌وجود، محققان مختلف به مشکلات روش‌شناختی مرتبط با این تحقیقات اشاره کرده‌اند. اولا، محققان استدلال کرده‌اند که مطالعات مناطق پارک اتومبیل بریتانیا در متاآنالیز نمی‌تواند به‌درستی این واقعیت را کنترل کند که دوربین مداربسته به‌طور همزمان با طیف وسیعی از سایر اقدامات امنیتی معرفی شده است. دوما، بعضی به این نکته اشاره کرده‌اند که در بسیاری از مطالعات ممکن است مشکلی با جهت‌گیری انتخاب وجود داشته‌باشد زیرا معرفی دوربین مداربسته به جنبه‌های جنایی قبلی بستگی دارد. به‌ویژه اثرات تخمین‌زده شده ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد اگر که دوربین مداربسته در پاسخ به روند جرم و جنایت معرفی شود. استدلال شده است که مشکلات انتخاب تعصب و درونزایی را می‌توان با طرح‌های پژوهشی قوی‌تر ازجمله آزمایش‌های کنترل‌شده تصادفی و آزمایش‌های طبیعی مطرح کرد. در بررسی منتشر شده در مجله مطالعات اسکاندیناوی در سال ۲۰۱۷ در زمینه جرم‌شناسی و پیشگیری از جرم هفت تحقیق را گردآوری می‌کند که از چنین طرح‌های پژوهشی استفاده‌می‌کنند. تحقیقات موجود در این بررسی مشخص کرد که دوربین‌های مداربسته ۲۴ تا ۲۸ درصد جرم و جنایت را در خیابان‌های عمومی و ایستگاه‌های مترو کاهش می‌دهد. همچنین ثابت کرد که دوربین‌های مداربسته می‌تواند رفتارهای ناهنجار در استادیوم‌های فوتبال و سرقت در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های تجاری انبوه را کاهش دهد. بااین‌حال، هیچ مدرکی از دوربین‌های مداربسته مبنی بر تاثیرات مطلوب آن‌ها در پارکینگ‌ها یا ایستگاه‌های مترو در حومه وجود نداشت. علاوه‌براین بررسی‌ها نشان می‌دهد که دوربین‌های مداربسته در جلوگیری از جرایم مربوط به مال و اموال و دارایی‌ها موثرتر است.
سؤالی دیگر درباره اثربخشی دوربین مداربسته برای نظارت بر پیکربندی سیستم است. در سال ۲۰۱۳ در شهر فیلادلفیا شخص حسابرسی متوجه شد که پانزده میلیون دلار سیستم تنها ۳۲ درصد از زمان کار را عملی می‌کند. تحقیقات زیادی برای انحام دادن وجود دارد که اثربخشی دوربین‌های مداربسته را در پیشگیری از جرایم قبل از هر نتیجه‌گیری دیگری مشخص کند.
03-Alexis_Navy_Yard_012_1dsLQLVk7nY.jpg

دوربین‌های ویدیویی مداربسته در مجتمع Navy Yard تصویر شخص مسلحی به‌نام Aaron Alexis را در حین تیراندازی وحشیانه‌اش گرفت. شواهد قوی وجود دارد که CCTV به تشخیص و محکومیت مجرمین کمک می‌کند؛ در واقع نیروهای پلیس بریتانیا به طور منظم به دنبال ضبط تصاویر دوربین‌های مداربسته پس از جنایات هستند. علاوه‌براین، دوربین مداربسته نقش مهمی در ردیابی حرکات مظنونین یا قربانیان ایفا کرده است و به‌ط‌ور گسترده توسط افسران ضد تروریست به عنوان ابزار اساسی در ردیابی مظنونین تروریست شناخته شده است. نصب دوربین‌های مداربسته در مقیاس وسیع از دفاعیات علیه تروریسم از دهه 1970 نقش مهمی ایفا کرده اند. دوربین های دیجیتال در حمل و نقل عمومی به منظور جلوگیری از جرم و جنایت، نصب شده اند، و در وسایل نقلیه نظارت پلیس ، اغلب با تشخیص خودکار شماره های صفحه، و شبکه ای از دوربین های مرتبط با APNI استفاده می شود به‌منظور مدیریت شارژ بارگذاری منطقه لندن. با این حال، خصومت سیاسی با نظارت وجود دارد و تعدادی از مفسران، شواهد اثربخشی دوربین مدار بسته را، به‌ویژه در ایالات متحده، کاهش می‌دهند. بااین‌حال، اکثر این اظهارات بر اساس روش‌های ضعیف یا مقایسه ناقص است.
پرسش اساسی این است که آیا اکثر دوربین‌های مداربسته مقرون به صرفه اند. در حالی که کیت‌های خانگی کم کیفیت ارزان است، نصب و نگهداری حرفه ای دوربین مدار بسته با کیفیت بالا گران است. Gill و Spriggs یک تحلیل هزینه‌ اثربخشی دوربین‌های مداربسته را در پیشگیری از جرم انجام دادند که با نصب دوربین مداربسته، صرفه جویی پولی اندکی را نشان داد، زیرا بیشتر جنایات مانع از آن شد که زیان مالی کمی داشته باشد. منتقدان اشاره كردند كه مزاياي ارزش غير پولي را نمي توان در يك تحليل اثربخشي سنتی مشخص كرد و از بخش تحقیق آنها حذف شد. در گزارشی در سال 2008 توسط روسای پلیس انگلستان نتیجه‌گیری شد که تنها 3 درصد از جرایم توسط دوربین مداربسته حل شده‌است. در لندن، گزارش پلیس متروپولیتن نشان داد که در سال 2008 فقط مسئله یک جرم در هر 1000 دوربین حل شد. در برخی موارد دوربین های مداربسته به هدف حملات خود تبدیل‌شده‌اند.
شهرهای مانند منچستر در انگلستان از فناوری مبتنی بر DVR برای بهبود دسترسی به پیشگیری از جرم و جنایت استفاده می کنند.
در اکتبر 2009، در وب سایتی به‌نام Internet Eyes اعلام شد که به اعضای عمومی برای دیدن تصاویر دوربین های مدار بسته از خانه های خود مبلغی‌ پرداخت می شود و هر جنایتی را که شاهد آن بوده است، گزارش می دهد. هدف این سایت اضافه کردن "چشم بیشتر" به دوربین‌هایی است که ممکن است به‌اندازه کافی تحت‌نظارت نباشد. کمپین‌های آزادی‌های مدنی این ایده را به‌عنوان "توسعه ناخوشایند و نگران کننده" مورد انتقاد قراردادند.
در سال 2013، Oaxaca افسران پلیس ناشنوایی را استخدام کرد تا مکاتبات را بخوانند و توطئه های جنایتکارانه را کشف‌کنند.
طبق ارقام دولتی، در سنگاپور از سال 2012، هزاران دوربین مداربسته برای جلوگیری از کوسه‌ها و آلودگی‌ها و جلوگیری از پارکینگ غیرقانونی کمک کرده‌اند.
پوشیدنی
مقاله اصلی: ویدیوهای پوشیدنی
در سال های اخیر استفاده از دوربین‌های فیلم‌برداری پوشیدنی برای موارد مختلفی استفاده شده است. به‌عنوان مثال، به‌عنوان یک فرم جدید نظارت در اجرای قانون، با دوربین های واقع در قفسه سینه یا سر یک افسر پلیس.
فرآیندهای صنعتی
امروزه فرایندهای صنعتی که در شرایط خطرناک برای انسان قرار دارند، اغلب توسط دوربین مداربسته نظارت می‌شوند. این‌ها عمدتا فرآیندهایی در صنایع شیمیایی، داخل رآکتورها یا تاسیسات برای تولید سوخت هسته‌ای هستند. دوربین‌های ویژه برای برخی از این اهداف عبارتند از دوربین‌های اسکن خطی و دوربین‌های ترموگرافی که اپراتورها را قادر می سازد تا درجه حرارت فرآیند را اندازه گیری کنند. استفاده از دوربین مدار بسته در چنین فرآیندهایی گاهی به قانون نیاز دارد.
نظارت بر ترافیک با دوربین مدار بسته
مقاله اصلی: دوربین ترافیک
بسیاری از شهرها و شبکه‌های بزرگراه دارای سیستم‌های نظارت ترافیکی گسترده، بااستفاده از تلویزیون‌های مداربسته برای تشخیص حمل و نقل و تصادفات قابل‌توجه‌‌ هستند. با این‌حال، بسیاری از این دوربین‌ها متعلق به شرکت‌های خصوصی هستند و داده‌ها را به سیستم‌های GPS راننده انتقال می‌دهند.
آژانس بزرگراه بریتانیا دارای یک شبکه عمومی CCTV از بیش از 3000 دوربین Pan Tilt-Zoom است که بزرگراه بریتانیا و شبکه‌های ترانزیت را پوشش می‌دهد. این دوربین‌ها عمدتا برای نظارت بر شرایط ترافیک استفاده می‌شوند و به‌عنوان دوربین‌های سرعت استفاده نمی‌گردند. با اضافه کردن دوربین‌های ثابت برای سیستم مدیریت ترافیک فعال، تعداد دوربین‌های موجود در شبکه CCTV آژانس بزرگراه در چند سال آینده قابل افزایش خواهد بود.
هزینه حمل بار در لندن با دوربین‌هایی که در محدوده و در داخل منطقه بار شلوغ قرار گرفته اند، به طور اتوماتیک پلاک خودروها را می خوانند. اگر راننده هزینه‌ را پرداخت نکند، جریمه اعمال خواهد شد. سیستم‌های مشابه در حال توسعه به‌عنوان وسیله ای برای قرار دادن ماشین‌های به سرقت رفته گزارش شده است.
دیگر دوربین
های نظارت به عنوان دوربین‌های ترافیکی عمل می‌کنند.

امنیت حمل‌ونقل

04-Digital_video_recorder.jpg


ضبط ویدیو دیجیتال برای حمل‌ونقل عمومی
یک سیستم دوربین مداربسته ممکن است که در هر مکانی نصب شود ازجمله در یک قطار زیرزمینی، دوربین‌های مداربسته ممکن است به اپراتور اجازه دهند که تایید کند مردم قبل از بسته شدن درها به رویشان و شروع حرکت قطار از آن‌ها فاصله گرفته‌اند.
ثبت رویدادهای ورزشی
بسیاری از رویدادهای ورزشی در ایالات متحده از دوربین مدار بسته در داخل محل برگزاری برای طرفداران استفاده می‌کنند تا بازی‌ها را ببینند در حالی که از صندلی‌های خود دور هستند. دوربین‌ها تصاویر را به یک مرکز کنترل مرکزی ارسال می‌کنند جایی‌که در آن یک تولید کننده تصاویر را انتخاب می‌کند تا به مانیتورهای تلویزیونی ارسال کنند که طرفداران می‌توانند آن را ببینند. مانیتورهای CCTV برای مشاهده رویداد توسط شرکت کنندگان اغلب در سالن ها، راهرو ها و دستشویی قرار می‌گیرند. این استفاده از CCTV برای اهداف نظارتی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
کارکنان مانیتور
همچنین نگاه کنید به: نظارت بر کارکنان
سازمانها از دوربین مداربسته برای نظارت بر اقدامات کارگران استفاده می‌کنند. هر عمل به عنوان یک بلوک اطلاعاتی با زیرنویس‌هایی که عملیات انجام شده را توضیح می‌دهند، ثبت می‌شود. این فرایند کمک می‌کند تا فعالیت‌های کارگران را پیگیری کنید، به‌خصوص هنگامی که آنها معاملات مالی حیاتی مانند اصلاح یا لغو فروش، برگشت پول یا تغییر اطلاعات شخصی را انجام می‌دهند.
اقداماتی که کارفرمایان ممکن است مایل به نظارت آن باشند عبارتند از:
• اسکن کردن کالا، انتخاب کالا، معرفی قیمت و کمیت؛
ورودی و خروجی اپراتورها در سیستم هنگام ورود رمزهای عبور؛
• حذف عملیات و تغییر اسناد موجود ؛
• اجرای عملیات خاص، مانند صورت‌های مالی یا عملیات با پول‌نقد؛
• کالاهای متحرک، ارزیابی پول نقد و شمارش؛
• کنترل آشپزخانه رستوران‌های فست فود؛
• تغییر تنظیمات، گزارش ها و سایر توابع رسمی.
هر یک از این عملیات‌ها با توضیحات ارسال می شود و امکان نظارت دقیق بر تمام اقدامات اپراتور را فراهم می‌کند. بعضی از سیستم‌ها به کاربر اجازه می‌دهند یک رویداد خاص را با زمان وقوع و توضیح متن جستجو کنند و ارزیابی آماری از رفتار اپراتور انجام دهند. این اجازه میدهد که نرم‌افزار، انحرافات از روند کار استاندارد را پیش‌بینی می‌کند و فقط رفتار غیرمعمول را ثبت می‌نماید.
استفاده دوربین مدار بسته در مدارس
در ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا و نیوزیلند، دوربین مداربسته به طور گسترده‌ای در مدارس به دلیل موفقیت آن در جلوگیری از قلدری، خرابکاری، نظارت بر بازدیدکنندگان و حفظ سابقه مدارک در صورت وقوع جرم استفاده‌می‌شود. برخی از محدودیت‌ها در نصب وجود دارد، زیرا دوربین‌ها در ناحیه‌ای قرار نمی‌گیرند که "انتظار منطقی از حریم خصوصی" وجود دارد مانند حمام‌ها، سالن‌های باشگاه و دفاتر خصوصی (مگر اینکه رضایت شغلی دفتر داده شود). دوربین‌های فیلمبرداری به طور کلی در سالن‌ها، پارکینگ‌ها، دفاتر پیشخوان که دانشجویان، کارکنان و والدین می آیند و می روند، سالن‌های ورزشی، کافه‌تریاها،انبارها و کلاس های درس قابل پذیرش هستند. بعضی از معلمان می‌توانند از دوربین‌ها در کلاس‌های درس استفاده‌کنند.
استفاده جنایی
مجرمان می توانند از دوربین‌های نظارت برای نظارت بر عموم استفاده کنند. به عنوان مثال، یک دوربین مخفی در دستگاه خودپرداز میتواند بدون اینکه دانش خود را وارد کند، PIN های مردم را به هنگام ورود وارد کند. دستگاه‌ها به اندازه کافی کوچک هستند که کسی متوجه آن‌ها نشود و در جایی قرار می‌گیرند که می‌توانند صفحه کلید دستگاه را زمانی‌که مردم PIN ها را وارد می‌کنند ببینند. تصاویر ممکن است به صورت بی‌سیم به جنایتکار منتقل شوند.
افزایش امنیت خانه
در اوایل تا اواسط سال 2000، شرکت هایی مانند ADT، LiveWatch و SimpliSafe شروع به ارائه دوربین مداربسته به بازار مصرف‌کنندگان برای امنیت خانه کردند. دوربین معمولا به عنوان بخشی از بسته‌های مانیتورینگ نظارت می‌شود که ممکن است شامل آتش سوزی و تشخیص سیل باشد.
شیوع

01-Surveillance_cameras_mapped.png

نقشه پر جمعیت دوربین های CCTV نزدیک Grande Arche با استفاده از داده های OpenStreetMap
02-SurveillanceCamera2.jpg


دوربین نظارت بر روی دیوارهای Rosenbad، یکی از ساختمان‌های دولتی سوئد در مرکز استکهلم که دفتر نخست وزیر را اداره می‌کند، نصب شده است. یکی از ساختمان‌های مجلس (Riksdagen) در پس زمینه دیده‌می‌شود.
03-SurveillanceCamera4.jpg

یک دوربین نظارت، با هدف در یک خیابان عمومی (Kungsgatan) در استکهلم، سوئد، در بالای تیر چراغ‌برق نصب شده است.
04-UnitedNationsNewYork.JPG

ستاد سازمان ملل متحد در نیویورک، با دوربین‌های قابل مشاهده در کنار مجمع عمومی سازمان ملل متحد.
در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۵۰ میلیون دوربین نظارت در سراسر جهان وجود دارد در مقایسه با حدود ۱۶۰ میلیون در سال ۲۰۱۲. حدود ۶۵ درصد از این دوربین‌ها در آسیا نصب شده‌اند. رشد دوربین مدار بسته در سال های اخیر کاهش یافته‌است.
ایالات متحده
در سال ۲۰۱۱ حدود ۳۰ میلیون دوربین نظارت در ایالات متحده وجود داشت. نظارت تصویری در ایالات متحده از دهه شایع بوده است؛ برای مثال، یک تولید کننده درآمد خالص ۱۲۰ میلیون دلار در سال ۱۹۹۵ را گزارش کرد. با هزینه کمتر و نصب آسان‌تر، فروش دوربین‌های امنیتی خانگی در اوایل قرن ۲۱ افزایش یافت. پس از حملات ۱۱ سپتامبر، استفاده از نظارت تصویری در مکان‌های عمومی برای جلوگیری از حملات تروریستی آینده بیشتر شد. بر اساس برنامه کمک مالی داخلی، کمک های دولتی برای شهرستانها برای نصب شبکه های دوربین‌های نظارتی در دسترس است. در سال ۲۰۰۹ حدود ۱۵۰۰۰ سیستم دوربین مداربسته در شیکاگو وجود داشت، که بسیاری از آنها به یک شبکه دوربین متصل بودند. سیستم‌ طالاع‌ رسانی دامنه شهر نیویورک دارای ۶۰۰۰ دوربین تحت نظارت تصویری است که با هم مرتبط شده اند، بیش از ۴۰۰۰ دوربین در سیستم مترو وجود دارد (اگرچه تقریبا نیمی از آنها کار نمی کنند)، و دو سوم ساختمان های بزرگ آپارتمانی و تجاری از دوربین های نظارت تصویری استفاده‌می‌کنند. در منطقه واشنگتن دی سی، بیش از ۳۰۰۰۰ دوربین مدار بسته در مدارس وجود دارد، و Metro دارای نزدیک به ۶۰۰۰ دوربین است که در سراسر سیستم استفاده می شود.
انگلستان
در انگلستان اکثریت دوربین‌های مداربسته توسط ادارات دولتی اداره نمی‌شوند، بلکه توسط افراد یا شرکت های خصوصی، مخصوصا برای نظارت بر محیط داخلی مغازه ها و کسب و کارها اداره می‌گردند. با توجه به درخواست های قانون آزادی اطلاعات در سال ۲۰۱۱ تعداد کل دوربین های CCTV دولت محلی حدود ۵۲۰۰۰ در سراسر انگلستان بود.
اگرچه قانونی بودن اجرای سیستم دوربین‌های مداربسته خانگی در انگلیس بسیار مبهم است، قوانین و مقررات منتشر شده‌ای وجود دارد که هرچند عموما عقلایی هستند، اما درعین‌حال شامل برخی قوانینی می‌باشتد که اکثر مردم ممکن است از آن آگاه نباشند، از جمله ثبت نام با ICO به عنوان یک کنترل کننده داده در صورتی که هر دوربین CCTV تصویری از هر یک از عموم مردم یا خارج از اموال خود بگیرد.
در مقاله ای که در مجله CCTV Image منتشر شده، تعداد دوربین های دولتی خصوصی و محلی در انگلیس در سال ۲۰۱۱ به میزان ۱.۸۵ میلیون نفر برآورد شده است. برآورد بر اساس یک نظرسنجی جامع از دوربین‌های عمومی و خصوصی در حوزه قضایی Cheshire Constabulary بود. این به عنوان یک دوربین به طور متوسط برای هر ۳۲ نفر در انگلستان کار می کند، گرچه تراکم دوربین‌ها از مکان به مکان بسیار متفاوت است. گزارش Cheshire همچنین ادعا می کند که فرد معمولی در یک روز معمولی می تواند توسط ۷۰ دوربین مداربسته دیده شود.
شکل Cheshire به عنوان تصویری قابل‌اعتماد از مطالعات قبلی Michael McCahillکو UClive Norros of UrbanEyeدر سال 2۲۰۰۲منتشر شده است. بر اساس یک نمونه کوچک در PutneyHigh Street McCahill و Norris تعداد دوربین های نظارت رر لندن بزرگ به حدود 5۵۰۰۰۰۰و تعداد دوربین های موجود در انگلیس تقریبا به 4۴۲۰۰۰۰۰رسید. براساس برآورد آنها بریتانیا یک دوربین برای هر 1۱۴نفر دارد. ااگرچه در طول سال‌های مختلف این امر تصدیق شده‌است،با این وجود روششناسی پشت اینرقم ناقص است، آو بهطور گسترده ای نقل قول کشده‌است علاوه بر این، رقم 5۵۰۰۰۰۰برای لندن ابزرگ‌تر، اغلببا رقم مشخص شدهبرای دوربین های پلیس و دولت محلی در شهر لندن، که در سال 2۲۰۱۱حدود 6۶۵۰بود، اشتباه گرفته شد. [گروه کاربری CCTV تخمین زده است که حدود 1۱.۵میلیون دوربین مدار بسته خصوصی و محلی در مراکز، ایستگاه ها، فرودگاه ‌ا و مناطق عمده فروشی در انگلستان وجود دارد. این رقم شامل سیستم ‌ای نظارت کوچکتر مانند مواردی است که ممکن است در مغازه های گوشه ‌ی محلی یافت مود و بنابراین به طور کلی با گزارش چشایر مطابقت دارد.
تحقیقات انجام شده توسط مرکز اسکاتلند برای تحقیقات جرم و جنایت و بر اساس نظرسنجی از تمام مقامات محلی اسکاتلند، شناسایی شده است که بیش از ۲۲۰۰ دوربین‌مداربسته عمومی در اسکاتلند وجود دارد. شخصی به نام Defra در سال ۲۰۱۷ قانونی ساخت تا همه کشتارگاه‌های موجود در انگلستان را تحت پوشش دوربین‌های مداربسته برای جلوگیری از ظلم و ستم به حیوانات در طی فرایند کشتار قرار دهد.
نظارت تصویری و تروریسم

مواد جمع آوری شده توسط دوربین های نظارتی به عنوان یک ابزار در عدالت پس از رویداد پزشکی قانونی برای شناسایی تاکتیک ها، تکنیک ها و عاملان حملات تروریستی مورد استفاده قرار گرفته است. علاوه بر این، پروژه های مختلفی مانند INDECT وجود دارد که هدف آنها تشخیص رفتارهای مشکوک افراد و جمعیت است. استدلال شده است که تروریست ها توسط دوربین‌ها بازتاب نخواهند گرفت، حملات تروریستی موضوع استفاده فعلی از نظارت تصویری نیست و تروریست‌ها حتی ممکن است آن را به عنوان یک کانال اضافی برای تبلیغ و انتشار اقدامات خود مشاهده کنند. در آلمان تقاضا برای نظارت تصویری گسترده توسط احزاب سیاسی اصلی کشور، SPD، CDU و CSU به عنوان "کمی بیش از یک پلاسبو (دارونما) برای احساس امنیت درونی" رد شد.
حریم خصوصی
06-Wfm_cctv_van.jpg

یک ماشین ون دارای دوربین مدار بسته در حال نظارت در یک بازار خیابانی
بسیاری از گروه های مبارزات آزادی‌‌خواهی‌های مدنی، دانشگاهیان و مشاوران، مقالات پژوهشی را در سیستم های دوربین مدار بسته منتشر کرده اند. مخالفان دوربین مدار بسته به از دست دادن حریم شخصی افراد تحت نظارت و تأثیر منفی نظارت بر آزادی‌های مدنی اشاره دارند. علاوه بر این، آنها استدلال می کنند که CCTV جایگزین جنایت می شود، نه کاهش آن. منتقدین اغلب دوربین مدار بسته را "نظارت بر برادر بزرگ" می‌نامند، اشاره به رمان Nineteen Eighty Four، جورج اورول است که در هر خانه ای که از طریق آن حزب مردم را نظارت می کند، دارای یک صفحه نمایش دو طرفه است.
طرفداران دوربین‌های مدار بسته استدلال می کنند که دوربین ها در بازدارندگی و حل جرم موثر هستند و تنظیمات مناسب و محدودیت های قانونی در نظارت بر فضای عمومی می تواند حمایت های مناسبی را تامین‌کند به طوری که حق انحصاری برای حفظ حریم خصوصی می تواند به‌شکلی منطقی با توجه به مزایای نظارت محاسبه شود. با این حال، فعالان ضد نظارتی معتقدند که در مناطق عمومی حق داشتن حریم خصوصی وجود دارد. علاوه بر این، در حالی که درست است که ممکن است سناریوهایی وجود داشته باشد که در آن حق فرد برای حفظ حریم خصوصی عملا قابل رفع و قابل توجیه است، برخی از محققان استدلال کرده اند که چنین شرایطی بسیار نادر است، در مناطق با نظارت گسترده دوربین مدار بسته . به عنوان مثال در Beatrice von Sylva-Tarouca Larsen در کتاب «تنظیم نظارت: حفظ حریم خصوصی و اخلاق نظارت بر دوربین مداربسته» نظارت تصویری از نظر اخلاقی تنها در "شرایط خاصی به‌صورت محدود تعریف شده " مانند زمانی که یک مکان خاص دارای یک " تهدید قانونی جامع مستند و خطرناک جنایی است." استدلال مرکزی او این است که نظارت گسترده CCTV حقوق افراد را به حریم خصوصی و ناشناس بودن در حوزه عمومی نقض می کند و این امر به خطر افتادن آزادی و عزت فرد است. او نتیجه می‌گیرد که نظارت بر دوربین مداربسته باید برای شرایط خاصی که در آن مزایای واضح و منطقی نشان داده شده برای اجرای آن و مصالح اخلاقی محفوظ بماند.
در ایالات متحده، قانون اساسی به صراحت حق حفظ حریم خصوصی را شامل نمی‌شود، اگرچه دیوان عالی کشور چندین اصلاحیه قانون اساسی را که به طور ضمنی این حق را به عهده دارند بیان‌کرده‌است. دسترسی به موارد ضبط شده نظارت تصویری ممكن است به درخواست قاضی نیاز داشته باشد كه در دسترس می‌باشد. با این حال، قوانین و مقررات کمی برای نظارت تصویری وجود دارد.
همه کشورهای اتحادیه اروپا به کنوانسیون اروپایی حقوق بشر امضاء می شوند که حقوق فردی را از جمله حقوق خصوصی حفظ می کند. دستورالعمل حفاظت از اطلاعات اتحادیه اروپا دسترسی به داده های شخصی از جمله موارد ضبط‌شده CCTV را تنظیم می کند. این دستورالعمل به قانون ملی هر کشوری در اتحادیه اروپا ترجمه می شود.
در بریتانیا قانون حفاظت از داده ها ۱۹۹۸ محدودیت های قانونی را برای استفاده از ضبط CCTV اعمال می کند و مجوز سیستم های دوربین مدار بسته را با آژانس حفاظت از داده فراهم می کند. در سال ۲۰۰۴ جانشین آژانس حفاظت از اطلاعات، دفتر کمیساریای اطلاعات تصریح کرد که این امر مستلزم ثبت نام تمام سیستم های دوربین مدار بسته با کمیسیون و حذف سریع ضبط های بایگانی شده است. با این وجود، قانون بعدی (Durant vs. FSA) زمینه حفاظت ارائه شده توسط این قانون را محدود کرده است و همه سیستم های دوربین مدار بسته در حال حاضر تنظیم نمی‌شوند. با این وجود، پرسنل بخش خصوصی در انگلیس که دستگاه ها یا سیستم های دوربین مدار بسته را کنترل و نظارت می کنند، به عنوان نگهبانان امنیتی محسوب می شوند و تحت مجوز دولتی قرار می گیرند.
گزارش ۲۰۰۷ توسط دفتر کمیساریای اطلاعات انگلستان نشان داد که نیاز به آگاهی عمومی از استفاده رو به رشد نظارت و تاثیر بالقوه بر آزادی های مدنی می باشد. در همان سال، یک گروه مبارزات انتخاباتی ادعا کرد اکثر دوربین های مدار بسته در انگلستان به طور غیر قانونی عمل می کنند و یا منجر به نقض دستورالعمل های حفظ حریم خصوصی هستند. در پاسخ، اداره اطلاعات کمیسیون این ادعا را تکذیب کرد و افزود که هر گونه سوء استفاده گزارش شده از قانون حفاظت از داده ها به سرعت مورد بررسی قرار می گیرد. حتی اگر برخی از نگرانی های ناشی از استفاده از دوربین های مدار بسته مانند حفظ حریم خصوصی وجود داشته باشد، بیشتر موسسات تجاری هنوز سیستم های دوربین مدار بسته در انگلستان را نصب می کنند.
در سال ۲۰۱۲، دولت انگلیس قانون حفاظت از آزادی‌ها را تصویب کرد که شامل چندین مقررات مربوط به کنترل و محدود کردن جمع آوری، نگهداری و استفاده از اطلاعات مربوط به افراد است. طبق این قانون، دفتر خانه در سال ۲۰۱۳ برای استفاده از دوربین‌های نظارتی توسط دولت و مقامات محلی، کد عملیاتی را منتشر کرد. هدف کد این است که کمک کند تا اطمینان حاصل کند که استفاده از آن "به عنوان نظارت با رضایت شناخته شده است و این رضایت از سوی جامعه باید رضایت آگاهانه باشد و نه این‌که توسط یک اپراتور سیستم پذیرفته شود. نظارت بر رضایت باید به صورت مشابه با نظارت پلیس انجام‌شود.
در کانادا استفاده از نظارت تصویری به‌سرعت رشد کرده‌است. در انتاریو، هر دو نسخه شهری و ایالتی قانون آزادی اطلاعات و حفاظت از حریم خصوصی دستورالعمل های بسیار خاصی را تنظیم می کنند که کنترل تصاویر و اطلاعات را می توان با استفاده از این روش جمع‌آوری و یا آزاد نمود.
تحولات تکنولوژیکی
07-Closed.circuit.camera.arp.750pix.jpg

دوربین تحت نظارت در فرودگاه Hithrow لندن با یک برف پاک کن برای ثبت تصاویر واضح در هنگام باراندگی
تجزیه و تحلیل و شناسایی کامپیوتر کنترل‌شده
دوربین های کنترل شده توسط کامپیوتر می توانند اشیا را در زمینه دید خود شناسایی، پیگیری و دسته بندی کنند.
تجزیه و تحلیل محتوا ویدئویی (VCA)، قابلیت تجزیه و تحلیل خودکار ویدئو برای شناسایی و تعیین وقایع زمانی است که براساس یک تصویر واحد نیستند. به همین ترتیب، می توان آن را به عنوان معادلی اتوماتیک برای قشر بصری بیولوژیکی مشاهده کرد.
یک سیستم با استفاده از VCA میتواند تغییرات در محیط را تشخیص دهد و حتی اشیاء را در پایگاه داده با استفاده از اندازه، سرعت و گاهی رنگ مشخص و مقایسه کند. اقدامات دوربین می‌تواند بر اساس آنچه "مشاهده" می‌شود برنامه ریزی شده باشد. مثلا؛ صدای زنگ می تواند منتشر‌شود اگر یک جس یک منطقه مشخص حرکت کرده باشد یا اگر یک نقاشی از یک دیوار از بین رفته باشد یا اگر دود یا آتش شناسایی شده باشد یا اگر افراد در حال ردیابی تشخیص داده شوند یا اگر افراد افتاده شناسایی شوند و اگر کسی با اسپری برروی لنزبپاشد، و همچنین از دست دادن تصویر، پوشش لنز، برهم خوردن تنظیم فوکوس تصویر و امثال آن که رویداد‌های دستکاری شده دوربین نامیده‌ میشوند.
تجزیه و تحلیل VCA همچنین می تواند برای تشخیص الگوهای غیرمعمول در محیط استفاده شود. سیستم را می‌توان طوری تنظیم کرد که برای شناسایی ناهنجاری‌ها در یک جمعیت مورد استفاده قرار‌گیرد، به عنوان مثال یک فرد در جهت مخالف در فرودگاه حرکت می‌کند جایی که به نظر می‌رسد در آن مسافران تنها قصد دارند در یک جهت بیرون از هواپیما حرکت‌کنند یا در مترو که در آن مردم ازطریق ورودی‌ها خارج ‌نمی‌شوند.
دوربین‌های مداربسته می‌تواند مسیر مردم را روی نقشه با محاسبه مکان آن‌ها روی تصاویر مشخص کند. پس از آن می توانید بسیاری از دوربین ها را پیوند داده و یک فرد را از طریق کل ساختمان یا منطقه پیگیری کنید. این امر می‌تواند این امکان را فراهم کند که شخصی را دنبال کنیم بدون این‌که مجبور باشیم ساعت‌های طولانی از فیلم را تجزیه و تحلیل کنیم. در حال حاضر دوربین ها با شناسایی افراد از ویدیو به تنهایی مشکل دارند، اما اگر به یک سیستم کارت کلید متصل شوند، هویت ها می توانند ایجاد شده و به عنوان یک برچسب بر روی سر خود در ویدیو نشان داده شوند.
همچنین در مکان هایی که فن آوری VCA وجود‌دارد، تفاوت قابل ملاحظه ای پدید‌می‌آید، حال یا داده ها در داخل دوربین‌ها (بر روی لبه) یا توسط سرور مرکزی پردازش می‌شوند. هر دو تکنولوژی دارای مزایا و معایبی است.
سیستم تشخیص چهره یک برنامه کامپیوتری برای شناسایی یا تایید فرد از یک تصویر دیجیتال یا یک فریم ویدیو از یک منبع ویدئویی است. یکی از راه های انجام این کار با مقایسه ویژگی های صورت انتخاب شده از تصویر و یک پایگاه داده صورت انجام‌می‌شود.
ترکیبی از دوربین مدار بسته و تشخیص چهره به‌عنوان یک شکل از نظارت جمعی مورد آزمایش قرار گرفته است، اما به علت قدرت تفکیک‌پذیری پایین تکنولوژی تشخیص چهره و تعداد بسیار زیاد مثبت کاذب تولید شده، بی اثر بوده است. این نوع سیستم برای مقایسه چهره‌ها در فرودگاه‌ها و بندرگاه‌ها با کسانی که مظنون به تروریست‌ها یا دیگر افراد نامطلوبند پیشنهادمی شود.
08-CCTV_camera_and_iFacility_IP_Audio_speaker_on_a_pole.jpg

دوربین نظارت تصویری با شبکه آی پی صوتی و شاخه سیستم صوتی PA دیده شده از بالای یک دکل بلند فولادی
نظارت رایانه‌ای کاملی برروی تصاویر CCTV در حال توسعه است، به طوری که اپراتور دوربین مداربسته انسانی مجبور نیست به تعداد بیشمار صفحه نمایش ها نگاه‌کند، به این ترتیب اپراتور میتواند دوربین های CCTV بیشتری را مشاهده کند. این سیستم ها به طور مستقیم مردم را مشاهده نمی کنند. انواع رفتار جنبش بدن یا انواع خاصی از لباس یا لوازم سفر.
برای بسیاری، توسعه دوربین مدار بسته در مناطق عمومی، مرتبط با پایگاه داده های کامپیوتری تصاویر و هویت مردم، به‌طور جدی آزادی های مدنی را نقض می کند. منتقدان محافظه کار از احتمال این که دیگر در ناحیه های عمومی ناشناس نباشند، ترس دارند. تظاهرات یا اجتماع در مکان‌های عمومی ممکن است تحت تأثیر این امر قرار گیرد زیرا دولت قادر خواهد بود لیستی از کسانی که آنها را رهبری می کند، به اشتراک بگذارد یا حتی با معترضان در خیابان صحبت کند.
سیستم های شمارش افراد نسبتا بی ضرر هستند. آنها از تجهیزات CCTV به عنوان چشم‌های جلو دستگاه استفاده می‌کنند که ازتکنولوژی تشخیص شکل به منظور شناسایی اشیا به عنوان انسان و استفاده از تعداد افراد منتخب از پیش تعیین شده بهره‌می‌برند.

نگهداری، ذخیره و حمایت

اکثر سیستم های دوربین مدار بسته می‌نوانند ویدیو و تصاویر دیجیتال را به یک ضبط کننده ویدئویی دیجیتال (DVR) یا، در مورد دوربین های IP، به طور مستقیم به یک سرور یا در محل یا خارج از محل ضبط و ذخیره کنند.
نگهداری تصاویر تولید شده توسط سیستم های دوربین مدار بسته هزینه‌بردار است. مقدار و کیفیت داده ذخیره شده در رسانه ذخیره سازی به نسبت فشرده سازی، ذخیره تصاویر در هر ثانیه، اندازه تصویر از طریق مدت نگهداری فیلم ها یا تصاویر انجام می شود. DVR ها تصاویر را در انواع فرمت های فایل اختصاصی ذخیره می کنند. فایل‌های ضبط شده ممکن است برای یک مدت زمان از پیش تعیین شده حفظ شود و سپس به طور خودکار بایگانی، رونویسی یا حذف شده، دوره تعیین شده توسط سازمانی که آنها را تولید مشخص‌می‌شود.
عکاسی دیجیتال مدار بسته (CCDP)
همچنین نگاه کنید به: دوربین مداربسته
عکاسی دیجیتال مدار بسته (CCDP) بیشتر برای گرفتن و ذخیره عکس های ضبط شده با وضوح بالا مناسب است، در حالی که دوربین مداربسته (CCTV) برای اهداف نظارت زنده مناسب است.
با این حال، یکی از ویژگی های مهم برخی از سیستم‌های دوربین مدار بسته ، توانایی گرفتن تصاویر با وضوح بالا از صحنه دوربین، به عنوان مثال براساس زمان وقوع و یا تشخیص حرکت. تصاویر گرفته شده توسط دوربین دیجیتال اغلب وضوح تصویر بالاتری دارند نسبت به تصاویری که با دوربین های ویدئویی گرفته می‌شوند. به طور فزاینده، دوربین‌های کم‌هزینه با وضوح تصویر بالا نیز می توانند برای کسب اهداف دوربین مداربسته مورد استفاده قرار گیرند. زمانی که کامپیوتر متصل به شبکه است ممکن است تصاویر از راه دور نظارت شوند.
دوربین های IP
نوشتار اصلی: دوربین IP
09-Intellinet_Network_Solutions_NSC11-WN_Home_Network_IP_Camera.jpg


اتصال آسان دوربین آی پی بی‌سیم

شاخه در حال رشد دوربین مدار بسته دوربین‌های پروتکل اینترنتی (دوربین های آی پی) هستند. تخمین‌زده شده‌است که سال ۲۰۱۴ اولین سالی است که دوربین های آی پی بیش از دوربین‌های آنالوگ فروش رفتند. دوربین های آی پی از پروتکل اینترنت (آی پی) که توسط بیشتر شبکه‌های محلی بکار گرفته شده‌ استفاده می‌کنند تا ویدیوها را درطول شبکه‌های داده‌ای به‌صورت دیجیتال منتقل کنند. آی پی می تواند به صورت اختیاری توسط اینترنت عمومی منتقل‌شود، و به کاربران امکان می دهد دوربین های خود را از طریق هر اتصالی به اینترنت در دسترس از طریق کامپیوتر یا تلفن مشاهده کنند، این دسترسی از راه دور به‌حساب می‌آید. برای برنامه های امنیتی حرفه‌ای یا عمومی زیرساخت‌های امنیتی، ویدیو آی پی محدود شده است در داخل یک شبکه خصوصی یا VPN، یا می تواند بر روی یک سرور از راه دور ضبط ‌شود.
دوربین‌های مداربسته شبکه‌ای
شهر شیکاگو یک سیستم نظارت تصویری شبکه ای است که کانال‌های ویدئویی CCTV از سازمان های دولتی را با بخش خصوصی، که در اتوبوس های شهر، کسب و کار، مدارس دولتی، ایستگاه های مترو، پروژه های مسکن و غیره نصب شده است، ترکیب می کند. حتی صاحب‌خانه‌ها می‌توانند فیلم های خود را به اشتراک بگذارند. تخمین زده می شود که فیلم‌های ویدئویی از مجموع ۱۵۰۰۰ دوربین در نظر گرفته شود.
این سیستم توسط اداره مدیریت اضطراری شیکاگو در صورت تماس اضطراری استفاده می شود: موقعیت مکالمات را شناسایی می کند و فورا فیلم‌های ویدئویی را در نزدیکترین دوربین امنیتی به اپراتور نشان می دهد و نیازی به مداخله کاربر ندارد. درحالی که سیستم بیش از حد وسیع است تا امکان نظارت کامل بر روی زمان واقعی را فراهم کند، داده های ویدئویی را برای استفاده بعدی به منظور ارائه شواهد احتمالی در پرونده های جنایی ذخیره می کند.
نیویورک سیتی دارای یک شبکه مشابه به نام System Domain Awareness است.
لندن همچنین دارای یک شبکه از سیستم‌های دوربین مدار بسته است که اختیارات متعددی را برای مشاهده و کنترل دوربین‌های مداربسته در زمان واقعی فراهم می‌کند. سیستم خدماتی را ارائه می‌دهد ازجمله می‌توان به خدمات پلیس متروپولیتن، حمل و نقل برای لندن و تعدادی از مناطق لندن برای به اشتراک گذاشتن تصاویر CCTV بین آنها اشاره‌کرد. این سیستم از یک پروتکل شبکه به نام پروتکل شبکه تلویزیونی استفاده می‌کند برای دسترسی به تعداد بیشتری دوربین ها که بیشتر از هر فرد صاحب سیستمی می‌تواند برای اجرا و نگهداری استطاعت داشته‌باشد.
اداره پلیس شهرستان Glynn از یک سیستم بی‌سیم شبکه‌ای متشکل از سه پایه باتری قابل حمل برای نظارت ویدیویی مگاپیکسلی زنده و نظارت مرکزی از شرایط تاکتیکی پلیس استفاده می کند. این سیستم ها می توانند به طور جداگانه با ارتباطات امن با لپ تاپ های پلیس در نزدیکی یا در یک سیستم شبکه‌ای بزرگتر با سه پایه استفاده شوند که فیلم‌های ویدیویی از طریق بی‌سیم به سیستم فرماندهی فرستاده می شود و از طریق 3G به مرکز فرماندهی پلیس گسیل‌می‌شوند.
سیستم‌های یکپارچه
09-Intellinet_Network_Solutions_NSC11-WN_Home_Network_IP_Camera.jpg

یک واحد سیستم یکپارچه
بسیاری از مصرف کنندگان دوربین‌های امنیتی بی‌سیم برای نظارت بر خانه به این سبستم‌ها روی می‌آورند. دوربین های بی سیم به یک کابل ویدئویی برای انتقال تصویر / صوت نیاز ندارند، فقط یک کابل برای قدرت. دوربین های بی سیم نیز برای نصب، آسان و ارزان هستند، اما قابلیت اطمینان دوربین های سخت افزاری را ندارند. نسل های قبلی دوربین های امنیتی بی‌سیم به تکنولوژی آنالوگ متکی بودند؛ دوربین‌های بی‌سیم مدرن از فناوری‌های دیجیتال استفاده می‌کنند که صدای شفاف تر، تصویر واضح تر و سیگنال های امن و بدون دخالت را ارائه می‌دهند.
دوربین‌ مداربسته سخن‌گو
در Wiltshire انگلستان، در سال ۲۰۰۳ طرح‌ خلبانی به‌نام دوربین مداربسته سخن‌گو به مرحله اجرا گذاشته‌شد. به اپراتورهای دوربین‌های مداربسته اجازه می‌داد که به متخلفان دستور دهند که عمل زشتشان را متوقف کنند، از دستور دادن به افراد برای برداشتن زباله‌های خود و قراردادنشان در سطل‌آشغال تا دستور دادن به گروه‌های خرابکار که پراکنده شوند. در سال ۲۰۱۵ Ray Mallon, شهردار و مامور ارشد سابق پلیس در منطقه خود طرح دوربین مداربسته سخن‌گو را در منطقه خود اجرا کرد.
شهرهای دیگر، دارای چنین دوربین های نصب شده بودند . در سال 2007 در مناطقی مختلف ازجمله مرکز شهر bridlington و شرق Yorkshirr نیز این دوربین‌ها نصب‌شدند.
اقدامات مخالف
باتوجه به اقدامان وسیع نصب دوربین‌های نظارت، عینک‌هایی ساخته شده‌اند که می‌توانند دوربین‌های مداربسته را شکست دهند. در دسامبر ۲۰۱۶ یک عینک آفتابی ضد دوربین‌های مداربسته و تشخیص چهره به‌نام "انعکاسی" توسط فرد هنرمندعکاسی به‌نام Scott Urban در شیکاگو اختراع شد. این عینک‌ها نور مادون قرمز را به‌صورت اختیاری منعکس می‌کنند که باعث می‌شود کاربران با دوربینی مخفی به رنگ سفید روبه‌رو ‌شوند. این پروژه به‌راحتی از هدف تامین مالی خود، ۲۸۰۰۰ دلار، پیشی‌گرفته است و انعکاس آن تا ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ دردسترس می‌باشد.
دشمنی‌ با دوربین‌های مداربسته

دوربین‌های مداربسته تازمانی که ازلحاظ فیزیکی محافظت نشده‌اند، در مقابل انواع مختلف تاکتیک‌ها، تا حدودی غیرقانونی، آسیب‌پذیر می‌باشند.
برخی از مردم تعمدا دوربین‌ها را ازبین می‌برند. بعضی دوربین‌ها دربرابر گردوغبار، فشار، انفجار، انفجار و گلوله مقاوم هستند.
مواد اسپری برروی لنز می‌تواند تصویر را بیش‌از‌حد تار نشان‌دهد.
لیزر می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند. با‌این‌حال، از آن‌جا که اکثر لیزرها تک‌رنگ هستند، فیلترهای رنگی می‌توانند اثر اشاره‌گر لیزری را کاهش‌دهند. بااین حال فیلترها نیز کیفیت تصویر و حساسیت کلی دوربین را مختل می‌کنند (برای جزییات بیشتر درباره مسائل فیلترها، مقاله ایمنی لیزر را مشاهده‌کنید). همچنین حفاظت کامل از لیزرهای هر طول موج، نیازمند استفاده از فیلترهای کاملا سیاه است و دوربین را بلااستفاده می‌کند.
قیمت نصب دوربین مدار بسته
قیمت نصب دوربین مدار بسته در تهران، کشور ایران ، از 800 هزار تومان تا 10 میلیون تومان و بیشتر است . با این‌حال، به‌طور متوسط، قیمت می‌تواند در هر نقطه از 700 هزار تومان دلار آمریکا تا 20 میلیون تومان هم باشد. این قیمت‌ها بسته به شرایط خاص یا میزان امنیت مورد‌نیاز افزایش پیدا خواهد‌کرد.
عوامل مؤثر بر قیمت نصب دوربین امنیتی
در‌میان فاکتورهای دیگر، نوع خاصی از دوربین استفاده‌شده است که تاثیر به‌سزایی بر هزینه‌اش دارد. هزینه متوسط دو دوربین دیجیتال با یک نمایش‌گر ال‌سی‌دی درحدود یک میلیون تومان است. مارک‌های مختلف می‌توانند قیمت‌های متفاوت داشته‌باشند. نوع فناوری بکاررفته در دوربین امنیتی، در هزینه نصب آن تاثیر‌دارد. سیستم‌های دوربین بی‌سیم معمولا گران‌تر از انواع سیمی خود هستند. فروش دوربین مدار بسته با قیمت مناسب ، تماس با شماره : 09388346463
نوع خاصی از نرم‌افزار مورد استفاده نیز نقش مهمی در قیمت آن دارد. به‌طور متوسط نرم‌افزار سطح حرفه‌ای به قیمت 150 هزار تومان ایران ارائه می‌شود، برخی از آن‌ها نیازمند هزینه سالانه برای عضویت هستند. ذخیره‌سازی شبکه متصل‌شده یا DVR، که برای ذخیره‌سازی ویدیو ضبط شده استفاده‌می‌شود، نیز بخش مهمی از هزینه است که به‌طور متوسط حدود یک میلیون و ششصد هزار تومان هزینه دارد. این امر به ظرفیت ذخیره‌سازی و سایر ویژگی‌های دستگاه انتخاب‌شده توسط کاربر بستگی دارد.
 

پیوست ها

آخرین ویرایش:
loading...

موضوعات مشابه