سقف کاذب رابیتس از سفارش تا نصب به همراه قیمت

رابیتس کاری یک مهارت است

سقف کاذب رابیتس از پرکاربردترین انواع سقف کاذب است که مجموعه جابرینا توانسته با به کارگیری از حرفه ای ها در این زمینه با چند سال سابقه درخشان فعالیت کند . سازه ی این سقف عموماً از میلگرد و نبشی و رویه آن متشکل از تورهای گالوانیزه و گچ می باشد. نام سقف کاذب رابیتس از تورهای گالوانیزه‌ ی رویه که به آنها رابیتس میگویند اقتباس گردیده است. سرعت مناسب اجرا، در دسترس بودن مصالح، طرح پذیری بالا و نیروی متخصص فراوان از مزایای انتخاب این سقف محسوب می‌شود.

saghf-kazeb-rabits.jpg


تعریف
سقف کاذب رابیتس نوعی سقف کاذب است كه با استفاده از توري‌هاي گالوانيزه به نام رابيتس و با زيرسازي متشكل از نبشي و ميلگرد كه با استفاده از جوش به يكديگر متصل مي‌شوند، ساخته مي‌‌شود.

کاربرد رابیتس کاری

به جهت پوشش روی تاسیسات، زیباسازی یا پوشاندن اسکلت با متریال سبک و به صورت ساده یا طرح دار اجرا می‌گردد.

مزایا سقف کاذب رابیتس

  • سرعت مناسب اجرا
  • در دسترس بودن مصالح و نيروي اجرايي
  • طرح پذيري بسيار بالا به طوري كه مي‌توان انواع طرح‌هاي هندسي، قوس‌ها و ... را به راحتي اجرا نمود.

نحوه اجرا

در ابتدا آويزها با در نظر گرفتن طرح در محل‌هاي مورد نظر به تيرهاي فلزي سقف متصل مي‌گردند.

قابل توجه است که در سقف‌هاي دال بتني و كروميت نمي‌توان از آويز جوشي استفاده نمود و بايستي قبل از اجراي سقف بتني نسبت به اجراي آويز دفني اقدام نمود. زيرا بال پايين كروميت و ميلگردهاي سقف بتني جهت جوشكاري و تحمل بار سقف كاذب و طراحي نشده و ظرفيت اين كار را ندارند.

سپس توسط اجراي يك خط تراز (اجرا شده توسط تراز ليزري يا شيلنگ تراز) آویزها علامت خورده و اضافه آويزها درنقاط مورد نظر قطع مي‌گردند، سپس نبشی‌های حمال به میلگردهای آویز به وسیله جوش متصل می‌شوند که حداقل سایز این نبشی‌ها 3 سانتی‌متر می‌باشد و هرچه فاصله نبشی‌ها از هم بیشتر شود، باید سایز را افزایش داد. حداکثر فاصله در سقف‌های ساده حدود 60 سانتی‌متر می‌باشد و استفاده از نبشی در کناره سقف (کنج‌ها) الزامی است. با اتصال ميلگردهاي فرعي با فاصله 15 تا 25 به نبشي‌هاي حمال توسط حداقل 2 سانتی‌متر جوش طرح شكل گرفته و سپس توري رابيتس با سيم‌هاي گالوانيزه به ميلگردهاي فرعي متصل مي‌گردد. بايد توجه نمود در محل‌هايي كه توري رابيتس به يكديگر مي‌رسند مي‌بايست يك اورلب حداقل 7 تا 10 سانتی‌متري در نظر گرفته شود و در محل اين اورلب نيز توري به يكديگر با سيم رابيتس‌بندي متصل گردد.

بسته شدن توري رابيتس به ميلگردهاي فرعي بايد به صورتي باشد كه توري كاملاً صلب و در نقاط نزديك به هم به ميلگردها متصل گردد. در تمامي مراحل اجرا كنترل تراز قسمت هاي مختلف و سقف اصلي در تمامي نقاط سقف الزامي است. در سقف‌هاي ساده بدون طرح نيز اين ترازگيري بسيار ضروري است و كنترل آن در نقاط مختلف از پراهميت‌ترين كارهاست زيرا در مرحله سفید كاري و اجراي اندود ديگر كاري براي اين اختلاف نمي‌توان انجام داد .

- در هنگام اجراي اختلاف سطح در طرح هاي مختلف كمترين اختلاف سطح قابل اجراء 3 سانتی‌متر بوده و در بيشترين اختلاف سطح محدوديتي وجود ندارد.

- در اجراي نور مخفي‌ها مي‌توان به دو روش اقدام نمود:

الف. نور مخفي در محل‌هاي با اختلاف سطح كم نياز به ميلگرد پيشاني ندارد ليكن اين نور مخفي حتماً بايد با ساخت ابزار كشويي به اجرا درآيد.

ب. نور مخفي در محل‌هاي با اختلاف سطح بيش از 10 سانتی‌متر را مي‌توان با اجراي پيشاني براي نور مخفي بصورت ميلگرد عمودي اجرا نمود.

در اجرا مي‌بايست دقت نمود محل‌هايي كه به هر ترتيب ضخامت زيادي از گچ آنها را اندود مي‌نمايد حتماً توسط گچ زنده (سفت مايه) اجرا گردد تا خشك شدن گچ در مدت زمان زياد باعث ايجاد آسيب به گچ و پفكي شدن آن نشود.

پرسنل و مدت زمان اجرا

براي اجراي سقف رابيتس حداقل 4 نفر جهت مسئولیت‌هاي زير مورد نياز است. قابل توجه است كه براي افزايش سرعت كار مي‌توان نفرات را اضافه كرد:

- يك نفر جوشكار جهت اجراي زيرسازي

- يك نفر كمك جوشكار جهت رساندن ابزار و مصالح به جوشكار

- يك نفر رابيتس‌بند

- يك نفر بردست رابيتس‌بند

در اجراي سقف‌هاي ساده و بدون طرح با گچ سفيد مي‌توان گفت 2 استاد كار ماهر با يك كارگر ماهر گچ ساز مي‌توانند در يك روز كاري 30 تا 40 متر مربع را اندود نمايند. در قسمت‌هايي كه داراي طرح مي‌باشد، مهارت استادكاران در اجراي طرح و درك آنها از معماري و پرسپكتيو طرح و ابزار كار لازم و از همه مهمتر خود طرح و پيچيدگي آن در زمان اجرا تاثير زيادي دارد و نمي‌توان زمان‌بندي مناسبي براي آن در نظر گرفت.

توان اجرايي كاملاً بستگي به ساده يا طرح‌دار بودن كار و همچنين نوع طرح دارد. در صورتي كه سقف كاذب ساده باشد، يك اكيپ مي‌تواند تا 30 متر مربع در روز كار انجام دهد.


هزینه‌ اجرای یک پروژه

در حال حاضر اجراي سقف كاذب رابيتس تا قبل از اجراي اندود گچ توسط گروه مجري سقف كاذب براي سقف ساده هر متر مربع حدود 15هزار تومان بوده و براي سقف‌هاي طرح دار بسته به طرح قيمت‌گذاري مي‌گردد. گروه‌هايي نيز هستند كه سقف ساده و طرح دار را جمعاً بصورت متر مربع از 30 تا 35هزارتومان نيز اجرا مي‌كنند.

دستمزد گچ سفيد سقف ساده هر متر مربع 100.000ريال و سقف طرح‌دار توافقي است ومقدار ریالی گچ مصرفی حدودا برای هر متر مربع 4000 تومان میتوان در نظر گرفت

در سقف‌هاي طرح‌دار قيمت تا متر مربع 100.000ريال نيز اجرا شده است.

توجه: منظور از متر مربع سطح كار انجام شده نمي‌باشد، بلكه منظور همان سطح سايه انداز طرح بر افق است (سطح زير بنا)
 
آخرین ویرایش توسط مدیر:
loading...

موضوعات مشابه